Żmija zygzakowata – jadowity wąż w Polsce
Przemierzając polskie łąki i lasy, możemy natknąć się na jadowitą żmiję zygzakowatą. Ten gatunek węża jest objęty częściową ochronę w Polsce i zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla dorosłego człowieka. Niemniej ukąszenie żmii zygzakowatej może być niebezpieczne dla małego dziecka i osoby starszej. Co warto wiedzieć o tych gadach i jak zareagować na wypadek ukąszenia? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku.
Żmija zygzakowata (Vipera berus) – informacje
Żmija zygzakowata to popularny w Polsce gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych (Viperidae). Najczęściej znajdziemy ją na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach i polanach leśnych. Pokarmem tych gadów są niewielkie ssaki, gryzonie, owady, żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Żmije zygzakowate osiągają do 90 cm długości i ważą do 0,170 kg.
Czy żmija zygzakowata może zabić człowieka?
Jad żmii zygzakowatej zawiera różne toksyny, które upośledzają działanie układu nerwowego i mogą prowadzić do martwicy tkanek, zmniejszenia krzepliwości krwi, a nawet zmiany rytmu pracy serca. Ukąszenie żmii nie stanowi jednak zagrożenia dla dorosłego człowieka.
Niemniej po ukąszeniu zawsze warto zgłosić się do lekarza, z uwagi na ryzyko wystąpienia martwicy. Powinny to zrobić szczególnie osoby starsze i małe dzieci.
Ciekawostka: W ok. 30 do 60% przypadków wąż ten nie wstrzykuje jadu, a tylko kąsa „na sucho”.
Co zrobić, gdy spotka się żmiję?
Żmije zygzakowate zawsze unikają kontaktu z człowiekiem i kąsają stosunkowo rzadko (praktycznie tylko wtedy, gdy zostaną do tego sprowokowane). Zanim jednak przystąpią do ataku, starają się odstraszać potencjalną ofiarę charakterystycznym syczeniem.
A zatem jeśli napotkasz na swojej drodze żmiję zygzakowatą, najlepiej nie zbliżaj się do niej i nie próbuj jej złapać. Pamiętaj, że osaczone zwierzę może chcieć się bronić.
Ukąszenie żmii zygzakowatej – co robić?
Jeżeli doszło do ukąszenia i na skórze widać dwie charakterystyczne ranki to postaraj się zachować spokój i oddal się na bezpieczną odległość, aby uniknąć ponownego pokąsania. Unieruchom kończynę. Nigdy nie zakładaj opaski, nie uciskaj rany i nie próbuj wysysać jadu! Udaj się do lekarza, który oceni, czy konieczne jest podanie surowicy, czy też wystarczy zwykła obserwacja.
Uwaga! Do śmierci człowieka na skutek ukąszenia żmii zygzakowatej dochodzi bardzo rzadko. Niemal zawsze są to osoby uczulone na jad węża lub pokąsane w okolicach szyi czy klatki piersiowej.
Pamiętaj, aby po ukąszeniu zachowaj spokój i nie wpadać w panikę, ponieważ szybce bicie serca spowoduje szybsze rozprzestrzenianie się jadu po organizmie.