Zmarzły Staw Gąsienicowy

Przemierzając szlaki Doliny Gąsienicowej w polskich Tatrach, warto zwiedzić po kolei wszystkie Stawy Gąsienicowe – w tym Zmarzły Staw Gąsienicowy. Miejsce to ma swój specyficzny, chłodny urok, a turyści docenią otaczającą go ciszę i niemal klaustrofobiczną obecność wielu szczytów górskich.

Zmarzły Staw Gąsienicowy – informacje ogólne

Zmarzły Staw Gąsienicowy (inaczej Zmarzły Staw lub Zmarzły Staw pod Zawratem) to niewielkich rozmiarów jeziorko położone na wysokości 1788 m n.p.m. Znajduje się we wschodniej części Doliny Gąsienicowej, w kotle skalnym pod ścianą Małego Koziego Wierchu, u wylotu Dolinki Koziej w Tatrach Wysokich. Zalicza się do grupy Stawów Gąsienicowych.

Przez większą część roku staw ten pozostaje zamarznięty – w okresie zimowym aż do samego dna. Rozmarza w okresie czerwca i lipca. Wody Zmarzłego Stawu powoli spływają niewielkim strumykiem do większego i położonego niżej Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Wielkość i głębokość

Powierzchnia Zmarzłego Stawu Gąsienicowego wynosi 0,28 ha. Maksymalna głębokość to 3,7 m. Cała misa ma długość 77 m i szerokość 50 m. Łączną objętość Zmarzłego Stawu szacuje się na 6360 m³.

Szlaki i zwiedzanie

Do Zmarzłego Stawu prowadzi tylko jedna, bezpośrednia trasa – żółty szlak, który zaczyna się w górnej części Czarnego Stawu Gąsienicowego i dalej prowadzi na Kozią Przełęcz (później do Doliny Pięciu Stawów lub po odbiciu na Zadni Granat). Turyści często robią sobie chwilę przerwy nad Zmarzłym Stawem w trakcie podejścia na Zawrat.

Samo wejście na Zmarzły Staw Gąsienicowy od strony Czarnego Stawu wymaga przynajmniej dobrej kondycji fizycznej. Niekiedy trzeba użyć rąk, aby wspomóc się podczas wspinaczki na większe głazy. Niemniej podróż nie powinna nastręczyć kłopotów większości zwiedzającym.

Czy warto odwiedzić Zmarzły Staw Gąsienicowy? Oczywiście, że tak! Miejsce to zaskakuje swoją nieco klaustrofobiczną aurą, ciszą i niespotykanym spokojem. Najczęściej nie ma tam wielu spacerowiczów, więc faktycznie odpoczynek w  bezpośrednim sąsiedztwie Zmarzłego Stawu pozwala w spokoju zregenerować siły.

Informacja: W pobliżu Zmarzłego Stawu pogłębiono kilka koleb, które w przypadku nagłej zmiany warunków atmosferycznych, mogą posłużyć jako awaryjne, aczkolwiek bezpieczne schronienie.

Lokalizacja na mapie

Widok Google Street View

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments