Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) – groźniejszy od osy!
Jeżeli planujesz odwiedzić Japonię, Chiny, Tajwan czy też inne kraje Azji Południowej i Południowo-wschodniej, to pamiętaj o przebywających tam szerszeniach azjatyckich. Te ogromne w porównaniu do polskich os czy pszczół owady, stanowią duże zagrożenie dla ludzi. Czym cechuje się szerszeń azjatycki i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) – informacje ogólne
Szerszeń azjatycki, japoński (ang. Asian giant hornet) to bardzo agresywny gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae). Jest jednocześnie największym gatunkiem szerszenia na świecie. Jego ciało osiąga do 2,5 cm długości, a królowe nawet do 4,5 cm. Rozpiętość skrzydeł tego owada może wynosić nawet 7,5 cm! Szerszenie azjatyckie można rozpoznać po czarnym ubarwieniu z pomarańczowo-żółtymi pasami.
Występowanie
Szerszenia azjatyckiego możemy napotkać głównie na terenie Azji Południowej i Południowo-wschodniej. Należy mieć świadomość ich występowania w takich krajach jak Chiny, Tajwan, Japonia, czy wschodnie tereny Rosji. Gatunek ten jest bardzo agresywny. Jad szerszeni azjatyckich jest powodem śmierci średnio 40 osób rocznie tylko w samej Japonii. Zanim wybierzesz się na wycieczkę do południowych i wschodnich terytoriów Azji, koniecznie zapoznaj się z warunkami bytowania tych niebezpiecznych owadów.
Pożywienie i bytowanie
Szerszenie japońskie są owadami wszystkożernymi. Larwy tych owadów karmione są owadami lub pajęczakami. Ogromna postura robotnic szerszenia azjatyckiego, pozwala im polować na modliszki i inne osy. Z uwagi na swój wygląd, japońskie szerszenie nie mają wiele naturalnych wrogów (polują na nie pająki i dużo większe od nich owady).
Gniazda szerszeni azjatyckich mogą mieć średnicę nawet 1 metra. Królowe tych szerszeni zaczynają budować gniazda od kwietnia i pozostają tam aż do lipca. Same szerszenie azjatyckie są na tyle agresywne, że polują nawet na całe roje pszczół. Uważa się, że zaledwie kilkadziesiąt szerszeni azjatyckich jest zdolnych do całkowitego unicestwienia kilkudziesięciotysięcznego roju pszczół w ciągu kilku godzin. Celem takiego zmasowanego ataku jest miód oraz larwy pszczół.
Najczęściej gniazda szerszeni azjatyckich znajdują się z dala od ludzkich siedzib i zabudowań (pod ziemią lub na nizinach). Zdarza się jednak, że królowe rozpoczynają budowę gniazda pod dachami budynków mieszkalnych, co stwarza już poważne zagrożenie dla przebywających w okolicy ludzi.
Zagrożenie dla ludzi
Azjatyckie szerszenie japońskie słyną z dużej agresji względem wszystkich innych stworzeń, naruszających ich terytorium – w tych ludzi. Jad szerszeni azjatyckich składa się m.in. z neurotoksyny zwanej mandarotoksyną (MDTX) i jest na tyle silny, że może zabić dorosłego człowieka, nawet jeśli nie wystąpi u niego reakcja alergiczna. Jeśli osoba jest uczulona na jad owada, wtedy bez natychmiastowej pomocy medycznej praktycznie skazana jest na śmierć.
Użądlenie szerszenia azjatyckiego porównywalne jest z bólem towarzyszącym wbiciu w ciało gorącego gwoździa – tak określił to Entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie.