Pont des Arts – most zakochanych w Paryżu
Paryż skrywa wiele tajemnic, a turyści znajdą tam tysiące ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Do takich zalicza się znany na całym świecie most zakochanych – Pont des Arts. W 2008 roku zaczęto wieszać na nim tzw. kłódki miłości, które mają symbolizować wieczne szczęście i wytrwałość w uczuciach.
Pont des Arts – informacje ogólne
Pont des Arts lub Passarelle des Arts to długi na 155 metrów i szeroki na 11 metrów stalowy most nad Sekwaną, który łączy Institut de France z Luwrem. Przebiega między 1. a 6. okręgiem paryskim (Paryż podzielony jest na 12 dzielnic, nazwanych okręgami). Nazwa tego mostu pochodzi od określenia „Dziedziniec Sztuki”, a właśnie tak nazywano jeden z dziedzińców Luwru w okresie XIX w.
Historia powstania
Pierwotnie w miejscu obecnego Pont des Arts został wybudowany w latach 1802–1804 pierwszy stalowy most w Paryżu. Jego konstrukcja oparta była na 9 stalowych łukach, a most wybudowany na specjalne życzenie samego Napoleona Bonapartego. Za projekt mostu odpowiedzialni byli francuski inżynier Louis-Alexandre de Cessart oraz Jacques Dillon.
Niestety w 1976 roku inspektor budowlany zgłosił szereg widocznych na moście uszkodzeń, które były wynikiem dwóch bombardowań lotniczych w okresie I i II Wojny Światowej, a także wielu kolizji statków przemieszczających się wzdłuż rzeki. Z tego powodu most zamknięto w 1977 roku i jak niebawem się okazało, była to bardzo słuszna decyzja. Dwa lata później w 1979 roku most zawalił się na odcinku 60 metrów z powodu uderzenia w niego barki.
Pont des Arts został zbudowany w latach 1981–1984. Zredukowano w nim ilość łuków z dziewięciu do siedmiu. Tym samym zachowano pierwotny wygląd mostu i dostosowano jego stylistykę do najstarszego mostu na Sekwanie Pont Neuf (powstał w roku 1607). Uroczyste otwarcie mostu zakochanych nastąpiło 27 czerwca 1984 roku i uczestniczył w nim sam mer miasta Paryż – Jacques Chirac.
Kłódki dla zakochanych
Pod koniec 2008 roku wśród turystów odwiedzających most Pont des Arts wykształcił się trend zawieszania kłódek miłosnych (fr. cadenas d’amour). Wypisywano na nich inicjały imion zakochanych, zamykano na stalowej konstrukcji mostu, a kluczyk wyrzucano do rzeki. Miało to symbolizować wieczną miłość i szczęście w związku.
Niestety most zakochanych dosłownie nie wytrzymał naporu miłosnych kłódek i w 2014 roku doszło do częściowego oderwania się jego parapetu, który nie wytrzymał ciężaru kłódek. W sierpniu tego samego roku lokalne władze zaczęły stanowczo zachęcać turystów do robienia sobie tzw. selfie, zamiast wieszać na moście miłosne kłódki. Wystartowała nawet specjalna kampania „Miłość bez kłódek” (ang. Love Without Locks), która odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych.
Zdecydowano też, aby ponad 50% paneli mostu, pokryć drewnianą sklejką, tak aby uniemożliwić dalsze wieszanie miłosnych kłódek. Szacowano wtedy, że ciężar kłódek na pojedynczym panelu może wynosić nawet 700 kg. We wrześniu część sklejki eksperymentalnie podmieniono na specjalne panele wykonane ze szkła.
W samym tylko 2015 roku, z mostu usunięto ponad milion kłódek, których łączna waga mogła wynosić nawet 45 ton.