Piramida Mykerinosa w Gizie

Na piramidy w Gizie składa się kompleks 3 piramid: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. To właśnie o tej ostatniej opowiemy nieco więcej. Wyróżnia się ona na tle pozostałych dwóch piramid tym, że jest najmniejsza. Gdzie dokładnie leży Piramida Mykerinosa i co znajdziemy w jej wnętrzu? Sprawdź nasz dzisiejszy poradnik!

Piramida Mykerinosa – informacje ogólne

Piramida Mykerinosa (ang. pyramid of Menkaure) to najmniejsza piramida z całego kompleksu trzech piramid w egipskiej Gizie. Jest ona grobowcem Mykerinosa – władcy starożytnego Egiptu z okresu IV dynastii (III tysiąclecie p.n.e.). Budowa piramidy Mykerinosa została ukończona prawdopodobnie w XXVI wieku p.n.e.

Wymiary i wnętrze

Piramida Mykerinosa ma wysokość 65 metrów. Długość boków podstawy piramidy wynosi 108 metrów, a . Ściany nachylone są pod kątem 51°.

Wejście do piramidy Mykerinosa znajduje się od strony północnej i na wysokości ok. 4 metrów od podłoża. Dalej idziemy długim i kierującym pod powierzchnię podłoża korytarzem, który po pewnym czasie prostuje się. Za granitowymi zaporami znajduje się wysoka na 4 metry komora o wymiarach 10,57 × 3,85 m. Za tym pomieszczeniem korytarz prowadzi nieco w górę, do ślepo zakończonej komory. To właśnie tam natkniemy się na sarkofag władcy.

Co ciekawe, nie jest to właściwa komora grobowa. Aby się do niej dostać, trzeba zejść jeszcze niżej. Pod komorą ze sarkofagiem znajduje się inne pomieszczenie, którego ściany wyłożone są granitem. To właśnie tam stał niegdyś bazaltowy sarkofag, który niestety zatonął w trakcie podróży statkiem w okolicach Hiszpanii.

Zwiedzanie

Oto kilka porad dla turystów:

  • Pamiętaj nałożyć krem z filtrem słonecznym.
  • Możesz zabrać ze sobą wodą i aparat fotograficzny.
  • Ubierz zamknięte obuwie, które ochroni Cię przed gorącym piaskiem.
  • Skorzystaj z toalety w okolicach bramy wejściowej do kompleksu piramid (później nie będzie takiej możliwości).

Lokalizacja na mapie

Widok Google Street View

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments