Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach
Jeżeli planujemy zwiedzanie Kielc, to z pewnością warto udać się do Pałacyku Tomasza Zielińskiego. Ta miejsca rezydencja o charakterze romantycznym pochodzi z okresu XIX wieku. Co warto wiedzieć o tym miejscu i gdzie konkretnie się znajduje? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.
Pałacyk Zielińskiego Kielce – informacje ogólne
Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach znajduje się tuż obok XVII-wiecznego Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Zamkowej (w centrum). Na terenie tego zabytkowego obiektu znajdują się m.in.:
- sala Koncertowa,
- sala Klubowa,
- sala Portretowa,
- kawiarnia,
- biblioteka,
- dwie baszty,
- oranżeria.
Na zewnątrz z kolei mieści się piękny ogród ze studnią z daszkiem. Cały teren odgrodzony jest murem z otworami strzelniczymi. Z kolei na owym murze znajduje się mała baszta – „Plotkarka”. Przez pałacyk przechodzi czerwony szlak miejski, który może doprowadzić do wielu innych ciekawych miejsc na terenie Kielc.
Historia
Dzierżawcą tego obiektu w latach 1847–1858 był Tomasz Zieliński – naczelnik powiatu kieleckiego, prywatnie kolekcjoner i miłośnik wszelkich zabytków. Sam pałac z kolei powstał na terenie dawnego folwarku biskupiego z XVIII wieku. Folwark ten składał się z domu pisarza prowentowego, pralni biskupiej i szkoły jazdy konnej.
Tomasz Zieliński przekształcił dom pisarza oraz pralnię w dość charakterystyczny kompleks pałacowo-ogrodowy. Podczas swojego pobytu we wnętrzu pałacu urządził muzeum oraz ośrodek mecenatu artystów. Gościł tam m.in. Józefa Szermentowskiego, Januarego Suchodolskiego, Wojciecha Gersona i Franciszka Kostrzewskiego.
Od 1985 roku Pałacyk Zielińskiego jest siedzibą Domu Środowisk Twórczych (Samorządowej Instytucji Kultury Miasta Kielce). Miejsce to stało się ikoną sztuki, ponieważ regularnie odbywają się tam prezentacje ekspozycji malarskich, plastycznych i fotograficznych.