Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi

Miasto Łódź słynie nie tylko z Ulicy Piotrkowskiej i Manufaktury, ale również wielu innych ciekawych atrakcji. Do takich miejsc zalicza się Pałać Izraela Poznańskiego – łódzkiego przedsiębiorcy pochodzenia żydowskiego. Dowiedz się, z czego słynie oraz jaką historię powstania ma to miejsce.

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi – informacje ogólne

Pałac Izraela Poznańskiego to wykonany w stylu neobarokowym pałac fabrykancki z drugiej połowy XIX w. Znajduje się przy ul. Ogrodowej 15 w Łodzi.  Budynek ten z uwagi na swoje kolosalne rozmiary i charakterystyczne dekoracje, bywa nazywany “łódzkim Luwrem”. W 2015 roku pałac został miano pomnika historii (jedna z form ochrony zabytków w Polsce).

Historia

Wszystko zaczęło się w 1877 roku, kiedy to Izrael Poznański zdecydował się zakupić narożną kamienicę i budynek magazynowy. Docelowo miała znajdować się tam siedziba dla jego rodziny, a sam obiekt dodatkowo pełnić funkcję reprezentacyjną i handlową. Tym samym była to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Dodatkowo została ona podłączona do miejskiej sieci elektroenergetycznej, co również było sporą nowością.

Wnętrza

Wewnątrz Pałacu Izraela Poznańskiego znajdują się wielkie salony i pomieszczenia mieszkalne. Dawniej na parterze znajdował się gabinet prezesa, a także kantory i biura. Pomieszczenia na piętrze z kolei przeznaczone były dla członków rodziny. W bocznym skrzydle znajdowała się piwnica z zapleczem gospodarczym i kuchnią, a na parterze magazyn. Na samej górze, czyli poddaszu mieściły się pomieszczenia mieszkalne dla służby.

Najbardziej reprezentacyjna, południowa część Pałacu jest zwieńczona wypiętrzonymi, kopulastymi dachami i dodatkowo zdobiona figurami przedstawiającymi alegorie przemysłu. Wygląd Pałacu zmieniał się dosyć często, a każdy architekt w swoim projekcie uwzględniał własną wizję i stylistykę. Za obecny wygląd Pałacu odpowiada najnowszy projekt autorstwa Hilarego Majewskiego, który dalej został rozwinięty przez Adolfa Zeligsona i Franciszka Chełmińskiego.

Przebudowa w 1898 roku

Pałac doczekał się wielu modernizacji w 1898 roku. Do najważniejszych zalicza się budowa ogrodu zimowego ze szklanymi kopułami. Wydłużono również południowe skrzydło, dzięki czemu na piętrze możliwa stała się budowa sali balowej. Oprócz tego do Pałacu dobudowano jednopiętrową oranżerię ze szklaną kopułą i parterowy pasaż, pełniący funkcję łącznika między fabryką a pałacem. Pojawił się również ogród spacerowy z fontanną.

W 1975 roku budynek został w większości przejęty i zagospodarowany przez Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi

Godziny otwarcia

Poniedziałki: nieczynne
Wtorki: 09:00 – 17:00
Środy: 09:00 – 17:00 (wstęp bezpłatny)
Czwartki: 09:00 – 17:00
Piątki: 11:00 – 19:00
Weekendy: 11:00 – 19:00

Cennik biletów na ekspozycje stałe

  • Normalny: 20 zł
  • Ulgowy: 14 zł
  • Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: 14 zł
  • Bilet rodzinny: 14 zł (od 3 do 5 osób, w tym maksymalnie dla 2 osób dorosłych)
  • Dla osoby z niepełnosprawnością: 1 zł
  • Dla opiekuna grupy: 1 zł
  • Bilet indywidualny wstępu do ogrodu: 1 zł

Lokalizacja na mapie

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments