Pałac Charlottenburg w Berlinie

Pałac Charlottenburg znajduje się w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Ta barokowa budowla zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale również bogatą historią. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć, ile kosztuje zwiedzanie tego miejsca i jakie są godziny otwarcia.

Pałac Charlottenburg – informacje ogólne

Pałac Charlottenburg (z niem. Schloss Charlottenburg) to zespół pałacowo-parkowy, który znajduje się w Berlinie, w dzielnicy Berlin-Charlottenburg. Mówi się, że jest to jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych niemieckiej stolicy. Nazwę temu obiektowi nadał w 1705 roku sam król Fryderyk I Pruski na cześć swojej zmarłej żony – Zofii Charlotty Hanowerskiej. Wcześniej pałać nosił nosił nazwę “Lietzenburg“, pochodzącą z leżącej niegdyś w tym rejonie wsi Lietzow.

Historia budowy

Z założenia Pałac Charlottenburg miał służyć jako letnia rezydencja Hohenzollernów (niemiecka dynastia wywodząca się ze Szwabii). Budowę zamku rozpoczęto w roku 1695. Wzorowano się wtedy stylem barokowym, a za projekt pałacu odpowiadał niemiecki architekt Johann Arnold Nering. Budowę tzw. Starego Pałacu ukończono w 1699, a prace nad kopułą pałacu trwały aż do 1712 roku.

Pierwsza przebudowa pałacu Charlottenburg miała miejsce w latach 1701-1713. To właśnie wtedy od strony frontu dobudowano dwa prostopadłe skrzydła. Dzięki temu przed pałacem utworzył się swojego rodzaju dziedziniec. Z kolei w 1709 roku wybudowano tzw. Nową Oranżerię, w lewym skrzydle budynku. Kolejna zmiana została wprowadzona już w latach 1740-1746 pod okiem Georga W. von Knobelsdorffa – niemieckiego malarza i architekta. Na skutek prac, powstał tzw. Nowy Pałac, zachowany już w stylu rokoko.Nowy Pałać wybudowano symetrycznie względem skrzydła Nowej Oranżerii. Na skutek dalszych prac modernizacyjnych, części mieszkalne pałacu wyposażono w ogrzewanie, by umożliwić pobyt w nim również zimą.

W 1945 wewnątrz Pałacu Charlottenburg znajdował się sztab 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Zwiedzanie

Obecnie turyści na obszarze pałacu mogą zwiedzać:

  • Stary Pałać;
  • Nowy Pałac;
  • Pawilon Schinkla;
  • Belweder;
  • Mauzoleum Królowej Luizy.

Godziny zwiedzania

  • Okres jesienno-zimowy (1.11 – 31.03) – od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 – 16:30
  • Okres wiosenno-letni (1.04 – 31.10) – od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 – 17:30

W poniedziałki pałac pozostaje zamknięty dla zwiedzających.

Cennik biletów

Poniższy cennik obejmuje wyłącznie wstęp do Starego Pałacu i Nowego Skrzydła.

  • Bilet normalny – 12 €
  • Bilet ulgowy – 8 €

Zwiedzanie Nowego Pawilonu, Belwederu i Mauzoleum wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Lokalizacja na mapie

Adres: Spandauer Damm 10-22, 14059 Berlin, Niemcy

Widok Google Street View


Sprawdź również informacje o innych pałacach:
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments