Najbardziej jadowity skorpion na świecie

Obecnie na całym świecie można wyróżnić ponad 2000 opisanych gatunków skorpionów. Te niewielkie pajęczaki budzą grozę wśród turystów i bardzo często całkiem słusznie. Wśród tych stworzeń znajduje się bowiem najbardziej jadowity skorpion na świecie, którego nawet odrobina jadu może zabić człowieka! O którym skorpionie mowa?

Androctonus crassicauda – najbardziej jadowity skorpion

Skorpionem, który zalicza się do rodzaju najbardziej jadowitych na świecie jest pustynny Androctonus crassicauda (ang. Arabian fat-tailed scorpion). Występuje na obszarze południowo-zachodniej Azji (głównie w Arabii Saudyjskiej, Turcji i Iranie). Jego ciało przybiera kolory od oliwkowo-brązowego przez czerwono-brązowe do czarnego. Należy do rodzaju skorpionów Androctonus, które w 2018 roku uplasowały się w Księdze Rekordów Guinessa jako najbardziej jadowite na świecie.

Skorpion Androctonus crassicauda osiąga do 10 cm długości i jest mało agresywny. Poluje zazwyczaj nocą, za dnia ukrywa się w różnych schronieniach. Żywi się małymi jaszczurkami, owadami i małymi bezkręgowcami.

Jad Androctonus crassicauda – jaka ilość może zabić?

Dawka śmiertelna jadu najbardziej jadowitego skorpiona na świecie wynosi od 0,08 do 0,5 mg/kg masy ciała.

Substancja ta składa się z neurotoksyn. Ofiary użądlenia skarżą się na duży ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia żądła. Jad może powodować zaburzenia rytmu serca, krwawienie wewnętrzne, zaburzenia wzrokowe i problemy z oddychaniem. Śmierć najczęściej spowodowana jest zapaścią oddechową, zatrzymaniem pracy serca i szokiem organizmu.

Cena jadu

Jad skorpiona Androctonus crassicauda zalicz się do jednych z najdroższych substancji na świecie. Za 1 gram sproszkowanego jadu trzeba zapłacić nawet 19 000 Euro (ok. 89 000 zł).


Sprawdź również informacje o innych groźnych zwierzętach:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments