Most Siekierkowski w Warszawie

Most Siekierkowski to jeden z bardziej rozpoznawalnych mostów w Warszawie. Łączy on Mokotów (aleję Józefa Becka) z Pragą-Południe i Wawrem (al. gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego). Jakie ciekawostki skrywa ta konstrukcja i jakie są rozmiary mostu Siekierkowskiego? Przeczytaj nasz poradnik, a wszystkiego się dowiesz!

Most Siekierkowski – informacje

Most Siekierkowski to most wantowy w Warszawie, który jest głównym elementem Trasy Siekierkowskiej. Pozwala przeprawić się przez rzekę Wisłę. Możemy nim przejechać lub przejść pieszo z dzielnicy Mokotów do Pragi Południe i Wawer. Jego budowę ukończono 21 września 2002 roku, a prace budowlane trwały zaledwie 2 lata.

Most pozwala na transport samochodowy (2 jezdnie z 3 pasami ruchu w każdym kierunku) i ruch pieszy oraz rowerowy po obu stronach. Pomiędzy jezdniami znajduje się pas rozdzielający o szerokości dwóch metrów.

Głównym projektantem mostu Siekierkowskiego był Stefan Filipiuk, a dyrektorem budowy Jerzy Bogaczyk.

Dane techniczne i wymiary

Most Siekierkowski zalicza się do mostów wantowych (podwieszanych), w których obciążenia z pomostu przenoszone są na pylony poprzez ukośnie biegnące cięgna. Ma 500 metrów długości, całkowitą szerokość od 33,38 do 40,38 m i składa się z 5 przęseł. Rozpiętość przęseł w metrach można przedstawić w formie: 48+77+250+77+48.

Konstrukcja mostu Siekierkowskiego podwieszana jest na dwóch pylonach o kształcie litery “H”. Wysokość pylonów to 90,00 i 90,06 m. Konstrukcja pomostu podwieszona jest przy pomocy 56 lin nośnych o łącznej długości 5300 metrów. Most Siekierkowski posiada klasę obciążeniową – A. Podczas próby obciążeniowej w sierpniu 2002 roku uniósł jednorazowo 940 ton.

Jako ciekawostkę można dodać, że w każdej nodze w obu pylonach, znajduje się winda, która może wznieść się na wysokość 62 metrów. Dalej na szczyt wiedzie wewnętrzna, metalowa drabinka. Z kolei liny nośne zostały specjalnie pokryte pomarańczową farbą, dzięki czemu przelatujące ptaki mogą bezpiecznie omijać przeszkody.

Most Siekierkowski – ograniczenie prędkości

Na moście Siekierkowskim w Warszawie obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Lokalizacja na mapie

Widok Google Street View


Sprawdź również informacje o innych mostach w Polsce:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments