Most Ludwika I (Ponte Dom Luís I) w Porto

Planując zwiedzanie miasta Porto w Portugalii, warto wziąć pod uwagę charakterystyczny i przypominający nieco konstrukcję Wieży Eiffla most Ludwika I (Ponte Dom Luís I). Ta wyjątkowo piękna konstrukcja zachwyca zarówno swoim wyglądem, jak i praktycznością. Co warto wiedzieć o moście Ludwika I w Porto? Koniecznie sprawdź nasz dzisiejszy poradnik!

Most Ludwika I (Ponte Dom Luís I) – informacje

Most Ludwika I (Ponte Luís I) to dwukondygnacyjny most stalowy w miejscowości Porto (Portugalia) na rzece Duero. Sam most mierzy 172 metry długości (całość ma 385 metrów) i jest wysoki na 44,6 metrów. Został nazwany na cześć króla Ludwika I (króla Portugalii w latach 1861–1889). Most ten był w chwili swojego powstania najdłuższym mostem na świecie w swojej kategorii.

Budowę mostu rozpoczęto w roku 1881, a całość została ukończona 31 października 1886 roku. Wtedy też odbyła się uroczysta inauguracja. Za projekt mostu odpowiadał inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel. To właśnie z tego powodu, most Ludwika I swoim wyglądem bardzo przypomina Wieżę Eiffla w Paryżu. Jako ciekawostkę można dodać, że masa całego mostu wynosi 3045 ton.

Lokalizacja na mapie

Widok Google Street View

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments