Most Królowej Jadwigi w Poznaniu
Podróżując przez Poznań, możemy natrafić na Most Królowej Jadwigi, który łączy lewobrzeżne osiedla Stare Miasto i Wildę z prawobrzeżnym osiedlem Rataje. W jego konstrukcji nie ma nic nadzwyczajnego, aczkolwiek warto poznać jego historię i rozmiary.
Most Królowej Jadwigi w Poznaniu – informacje ogólne
Most Królowej Jadwigi jest położony pomiędzy mostem Przemysła I a mostem św. Rocha. Pozwala na transport samochodowy (2 pasy w każdym kierunku), pieszy (2 chodniki) oraz tramwajowy (2 torowiska). Most ten został oddany do użytku 22 lipca 1952 roku, pierwotnie jako Most Juliana Marchlewskiego. Po II Wojnie Światowej torowisko tramwajowe na Moście Królowej Jadwigi obsługiwało pierwszy tramwaj łączący lewo- i prawobrzeżną część miasta.
Za projekt mostu Królowej Jadwigi w Poznaniu odpowiada Lucjan Ballenstaedt – polski inżynier i specjalista w zakresie mechaniki budowli. Początkowo patronem mostu był Julian Marchlewski – działacz polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego i komunistycznego. Obecnie patronem mostu jest Królowa Jadwiga, która w okresie 1384–1399 była królem Polski z dynastii Andegawenów.
Most ten był remontowany w latach 1994 i 2004.
Rozmiary
Most Królowej Jadwigi w Poznaniu ma 185 metrów długości i 22 metry szerokości (w tym 16 metrów to szerokość jezdni z torowiskiem, a 6 metrów to łączna szerokość chodników). Cała konstrukcja opiera się na 3 przęsłach o rozpiętości kolejno 52,5 m – 80 m – 52,5 m.
Lokalizacja na mapie
Widok Google Street View
Sprawdź również informacje o innych mostach w Polsce: