Most Dębnicki w Krakowie

Każdy kto zwiedza okolice Wawelu w Krakowie, powinien dostrzec most Dębnicki na Wiśle, który łączy Stare Miasto i Zwierzyniec z Dębnikami.  Ta niska i płaska konstrukcja ma 157 m długości i podparta jest na dwóch filarach. Co jeszcze warto wiedzieć o moście Dębnickim w Krakowie?

Most Dębnicki w Krakowie – informacje i rozmiary

Most Dębnicki w Krakowie to mierząca 157 metrów długości i 19 metrów szerokości konstrukcja na Wiśle, która łączy dzielnicę Stare Miasto i Zwierzyniec z Dębnikami. Most ten wsparty jest na dwóch filarach i składa się w sumie z 3 przęseł. Dzięki niemu możliwy jest ruch samochodowy (po 2 pasy ruchu w obu kierunkach) i ruch pieszy (chodniki po obu stronach mostu).

  • Szerokość jezdni – 11 metrów
  • Szerokość chodników – 2x 4 metry

Most Dębnicki wyróżnia się najniższym prześwitem spośród wszystkich innych mostów w Krakowie. Tym samym jest on szczególnie narażony na napór wody podczas powodzi. Jako ciekawostkę można dodać, że podczas powodzi w 2010 roku, prześwit pomiędzy mostem a Wisłą praktycznie przestał istnieć. Co ważne, tak niskie położenie przęseł nie wynika z błędu konstrukcyjnego, a zamierzonego działania. Nie chciano bowiem ingerować w piękną panoramę miasta i Wzgórza Wawelskiego.

Historia budowy

Zalążek mostu Dębnickiego powstał w latach 1887–1888, kiedy to wybudowano w jego miejscu trójprzęsłowy most o konstrukcji kratowej. Pierwotnie był to most wybudowany na potrzeby tzw. krakowskiej kolei obwodowej, ale oprócz torowiska kolejowego, posiadał jezdnię i chodnik. Z racji tego, że kolej obwodowa w Krakowie została zlikwidowana w 1911 roku, z mostu usunięto torowisko.

Niestety most Dębnicki został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie w styczniu 1945 r. Ten przykry los spotkał również inne mosty w Krakowie. Do odbudowy mostu Dębnickiego przystąpiono w 1951 r. i w takim kształcie funkcjonuje do dzisiaj. Projektantami mostu byli: Władysław Borusiewicz, Zbigniew Wzorek oraz Stefan Serafin. W 1998 roku most doczekał się gruntownego remontu, a czas jego trwania rozstawiono składany most wojskowy Lajkonik.

Lokalizacja na mapie

Widok Google Street View


Sprawdź również informacje o innych mostach w Polsce:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments