Gdzie wyrobić paszport i ile to kosztuje?

Jeśli czeka nas daleka podróż do krajów spoza Unii Europejskiej, wtedy powinniśmy wyrobić sobie paszport. Dokument ten pozwala podróżować praktycznie po całym świecie i może zastąpić dowód osobisty, jeżeli zajdzie potrzeba okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość. Gdzie zatem wyrobić paszport i ile kosztuje taka usługa? Powiemy o tym w dzisiejszym poradniku!

Gdzie wyrobić paszport?

Wniosek o paszport oraz niezbędne dokumenty, należy złożyć w dowolnym biurze paszportowym. Nie ma tu przymusu udania się do punktu zlokalizowanego najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Niestety paszportu nie wyrobimy sobie przez internet, ale możemy sprawdzić online jego gotowość do odbioru. Trzeba pamiętać, że w tym samym punkcie zarówno składamy dokumenty, jak i odbieramy gotowy już dokument. Obecnie punktów paszportowych jest około setka na terenie całej Polski.

Ile kosztuje paszport?

Za paszport trzeba zapłacić 140 zł, jeśli nie obejmują nas żadne zniżki czy ulgi. Mniej zapłacą m.in. emeryci, renciści, studenci, uczniowie, małe dzieci i osoby niepełnosprawne. Opłatę paszportową należy uiścić przed złożeniem kompletu dokumentów w biurze paszportowym i koniecznie trzeba zachować dowód uiszczenia opłaty (stanowi on obowiązkowy załącznik do kompletu dokumentów).

Więcej informacji na temat dokumentu paszportowego, znajduje się w serwisie https://joblife.pl.

Ile trzeba czekać na paszport?

Na uzyskanie paszportu czeka się do 30 dni. Jeśli zależy nam na szybszym wyrobieniu paszportu (np. po zakupie wczasów last minute), wtedy możemy złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który wydawany jest w trybie przyspieszonym. Niestety taki tymczasowy dokument paszportowy ma ograniczoną ważność do 12 miesięcy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments