Czarny Staw Gąsienicowy
Zwiedzając Tatry Wysokie warto poświęcić chociaż kilka godzin, aby dojść nad Czarny Staw Gąsienicowy. To polodowcowe jezioro zachwyca swoim urokiem, wielkością i lokalną fauną. Oprócz zachwycających widoków, zapewnia także ciekawe miejsce na odpoczynek. Co warto wiedzieć o Czarnym Stawie Gąsienicowym, jak do niego dojść i co jeszcze warto zwiedzić w jego okolicy? Sprawdź to z nami!
Czarny Staw Gąsienicowy – informacje ogólne
Czarny Staw Gąsienicowy to jezioro polodowcowe, które należy do grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich i znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m. Czarny Staw Gąsienicowy jest piątym co do wielkości powierzchni jeziorem tatrzańskim i największym jeziorem w Dolinie Gąsienicowej. Nieco wyżej (35 minut drogi) znajduje się Zmarzły Staw Gąsienicowy, do którego prowadzi szlak niebieski.
Czarny Staw jest słodkowodnym jeziorem oligotroficznym. To oznacza, że cechuje się niską zawartością substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, ale pozostaje przy tym dobrze natlenione.
Wymiary i głębokość
Czarny Staw Gąsienicowy ma powierzchnię 17,94 ha. Jego maksymalna długość to 665 metrów, a maksymalna szerokość to 425 metrów. Maksymalna głębokość Czarnego Stawu Gąsienicowego wynosi 51 metrów. Jezioro to mieści w sobie 3 798 000 m³ słodkiej wody. Na północno-wschodnim brzegu jeziora znajduje się jedyna, niewielka wyspa o powierzchni 310 m². Woda w Czarnym Stawie Gąsienicowym jest na tyle czysta, że pozwala sięgnąć wzrokiem nawet na 12 metrów wgłąb.
Od północnej strony do Czarnego Stawu wpada Czarny Potok Gąsienicowy – dopływ Suchej Wody Gąsienicowej.
Historia i nazewnictwo
Nazwa Czarnego Stawu Gąsienicowego wywodzi się z ciemnogranatowego zabarwienia wody, która go wypełnia. Ciemny kolor wody wynika z obecności szczytów górskich, które skutecznie zacieniają cały teren, a także sporej obecności sinic (łac. Pleurocapsa polonica), które pokrywają głazy blisko brzegów zbiornika. Sam kolor wody określa się jako szafirowy. Jezioro zamarza najczęściej na przełomie października i listopada, a topnieje w maju.
W 1881 roku wykonane sztuczne zarybienie Czarnego Stawu. Wpuszczono do niego pstrągi potokowe i źródlane.
Szlaki turystyczne
W okolicach Czarnego Stawu natrafimy na 3 szlaki turystyczne:
- Niebieski (na wschodzie) – z Hali Gąsienicowej na Zawrat
- Żółty (na wschodzie) – na Skrajny Granat
- Czarny (na północnym brzegu) – na Mały Kościelec, przełęcz Karb oraz Kościelec
Czarny Staw Gąsienicowy – trasa
Nad Czarny Staw najlepiej dojść z Hali Gąsienicowej. Piesza podróż zajmie ok. 30-40 minut i nie powinna nikomu sprawić kłopotów. Wiedzie szerokim chodnikiem, zboczami Małego Kościelca.